Działalność

Celem działania Zakładów Pielęgnacyjno-Opiekuńczych w tym również naszego jest udzielanie świadczeń zdrowotnych chorym, którzy ze względu na zły stan zdrowia wywołany chorobą lub zmianami starczymi wymagają przez pewien czas stałej opieki pielęgniarskiej, połączonej z kontynuacją leczenia farmakologicznego, dietetycznego i rehabilitacyjnego. W zakładzie przewiduje się czasowy charakter pobytu oraz uwzględnia się stały lub okresowy powrót chorego do środowiska zamieszkania, w którym opieka jest kontynuowana. Coraz częściej jednak podejmuje się w nich opiekę długoterminową a nawet paliatywną.
Świadczenia medyczne udzielane w Zakładzie są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do podstawowych świadczeń w ramach ubezpieczenia zdrowotnego należą czynności pielęgnacyjne: toaleta całego ciała, zmiana bielizny, zmiana pieluchomajtek, podawanie leków, karmienie, pomiar podstawowych parametrów życiowych, pielęgnacja odparzeń i odleżyn.
Opiekę nad pacjentami w obydwu typach zakładów sprawuje profesjonalna kadra medyczna: lekarze, pielęgniarki, opiekunki medyczne i dietetyczki. Z pacjentami pracuje także psycholog, psychiatra, rehabilitant, terapeuta zajęciowy i personel pomocniczy.
Instytucjonalna pomoc jest dobra i nieraz konieczna. Rolą współczesnego seniora powinno być aktywne uczestnictwo w życiu społecznym – a nie na jego marginesie. Aktywizowanie osób starszych, prawidłowe organizowanie zajęć i czasu wolnego, stanowi źródło rozwoju osób w podeszłym wieku. Całe społeczeństwo powinno włączać się w walkę przeciw wykluczaniu osób starszych ze środowiska.

[Not a valid template]